Hava Durumu Tahminleri Ve Turizm Sektörü Arasındaki İlişki Nedir?

Hava durumu ölçümleri, ekseriya meteoroloji istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve yanü, gönen tenasüpı, hava basıncı, yağış rakamı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek derunin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseriya manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle binalır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseriya radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine gereğince hararet, gönen ve rüzgar hızı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belirli aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler daha azca maliyetli ve daha şiddetlidır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve abuhava bileğkârikliği çalışmaları üzere birbir hayli alanda kullanılır. Bu ölçümler, yevmi hava tahminleri, natürel kıyamet uyarıları ve vesair meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı olur.

Meteoroloji, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere konularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda çalışma gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birbir hayli ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunma bakanlıkları yahut çmerhale bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve vesair kaynaklara erişim sağlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Cihan Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel tesisu aracılığıyla teşhisnmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını sağlamak ve abuhava bileğkârikliği ile ilgili araştırmaları isteklendirme kılmak üzere görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir